هفت راه حل برای حفظ رابطه مشترک زناشوئی

هفت راه حل برای حفظ رابطه مشترک زناشوئی

در این مقاله هفت مشکلی را که در یک رابطه زناشوئی ممکن است بوجود آید و پایداری رابطه را به خطر بیاندازد به همراه راه حل هایی برای این مشکلات بررسی میکنیم

به قلم خانومانه ...اگر نگران بقای زندگی زناشوئی خود هستید و به دنبال راهی برای حفظ زندگی خود، این مقاله مفید را از دست ندهید.

در این مقاله خانومانه به بررسی مشکلات مهم و محتمل در یک رابطه زناشوئی می پردازیم و به شما خواهیم آموخت که چگونه این مشکلات را حل کنید و به بقای زندگی خود کمک کنید.

زوج های موفق به خوبی آموخته اند که چگونه در مقابل فراز ونشیب های زندگی مشترک،زندگی خود را مدیریت و حفظ کنند.آن ها این کار را یا با خواندن کتاب ها و مقالات،شرکت در سمینارها،مشاوره،یا بادیدن افراد موفق دیگر و یا از طریق آزمون و خطا آموخته اند.

1.مشکل اول در زندگی زوجین :ارتباطات

همه مشکلات در رابطه بین زوجین ناشی از ارتباطات ضعیف و عدم توجه به شریک زندگیتان می باشد.به عنوان مثال زمانی که شما در حال چک کردن گوشی موبایلتان هستید یا زمانیکه در حال تماشای تلویزیون هستید نمیتوانید ارتباط خوبی با همسرتان برقرار کنید.

1.1-استراتژی های حل این مشکل

• اگر شما با هم زیر یک سقف زندگی میکنید باید برای یکدیگر وقت کافی بگذارید.سعی کنید در وقت خاصی که برای با هم بودن اختصاص میدهید تلفن های همراهتان را در حالت بیصدا یا ویبره قرار دهید،کودکتان را در رختخوابش بخوابانید و بیشتر با هم باشید.

• قوانینی برای خودتان وضع کنید.سعی کنید تا مادامی که شریک زندگیتان در حال صحبت کردن است صحبت او را قطع نکنید.و عبارات ممنوع مانند " تو همیشه " ..."تو هرگز " را هیچگاه بکار نبرید.

• به یاد داشته باشید او ابله نیست پس در هنگام صحبت کردن او دائم به ساعت خود نگاه نکنید یا با ناخن های خود بازی نکنید.زمانی که همسرتان در حال صحبت کردن با شماست با استفاده از زبان بدن به او نشان دهید که در حال گوش دادن به او هستید.زمانیکه شریک زندگیتان در حال صحبت کردن است برای اینکه به او نشان دهید که پیامش را گرفتید سرتان را به نشانه موافقت تکان دهید.

2.مشکل دوم در زندگی زوجین : رابطه جنسی

حتی زوجینی که عاشق یکدیگر می باشند نیز ممکن است دچار عدم تطابق در رابطه جنسی شوند.عدم آموزش و خودآگاهی جنسی سبب بروز این مشکل در زندگی زوجین می شود.بنابراین داشتن یک رابطه جنسی موفق علاوه بر اینکه شما را به هم نزدیک می کند سبب تعادل هورمون های بدن زن و مرد شده و سلامت جسمی و ذهنی طرفین را سبب می شود.

2.1-استراتژی های حل مشکل جنسی زوجین

• قرار رابطه جنسی را از پیش بچینید.اما لزوما شب نباشد که هر دو خسته باشید.این زمان میتواند در عصر یک روز تعطیل که کودک شما در حال چرت عصرانه است باشد یا زمانیکه که کودک شما در منزل نیست.( مثلا خونه مامان بزرگش است).وقتی از قبل زمانی را برای رابطه جنسی خود تعیین می کنید این امر سبب می شود تا رابطه شما احساسی تر شده و از حالت روتین و سرگرم کننده خارج شود.مکان های مختلف مانند آشپزخانه،حمام و حالت های مختلف را تجربه کنید.

• بدانید که واقعا خود و شریک جنسی تان از رابطه چه میخواهید.چک لیستی از خواسته ها و انتظارات هم تهیه کنید.شما باید ایتدا سعی کنید خودتان نیازهای یکدیگر را بشناسید و راه حلی برای ان ها پیدا کنید اگر نتوانستید چاره ای برای مشکل جنسی خود بیابید باید به درمانگر جنسی واجد شرایط مراجعه کنید.

3.مشکل سوم در زندگی زوجین : پول

مشکلات مالی میتواند حتی قبل از قول و قرار عروسی شروع شوند.به عنوان مثال هزینه های بالای عروسی یا هزینه های دوران نامزدی میتوانند به مشکلات مالی زوجین دامن بزنند پس باید نفسی عمیق بکشید و در مورد امور مالی از همان ابتدا صحبتی جدی با هم داشته باشید.

3.1-استراتژی حل مشکل

درباره وضعیت مالی فعلی خود با شریک زندگیتان صادق باشید.و سعی کنید قبل از ادواج دقیقا زمانیکه هنوز هیچ تهدیدی برای آینده شما در میان نیست در مورد امور مالی با هم به تفاهم برسید.و برای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خودتان تصمیم گیری کنید.

 4.مشکل چهارم در زندگی زوجین : نزاع و کشمکش بر سر کارهای خانه

امروزه اکثر زوجین در بیرون از منزل شاغلند و بنابراین عادلانه است که در کارهای منزل نیز با هم مشارکت داشته باشند و تقسیم کار کنند.

4.1- استراتژی حل این مشکل: براحتی می توانید کارهای داخل خانه را سازماندهی کنید و با یکدیگر تعامل داشته باشید.تمام وظایف را یادداشت کنید و دقیقا بنویسید که هر کسی چه می کند.سعی کنید منصف باشید که اگر منصف باشید مطمئنا هیچ نارضایتی پیش نمی آید.

5.مشکل پنجم در زندگی زوجین : اولویت نبخشیدن به رابطه

اگر شما می خواهید عشق و علاقه دو طرفه خود را در طول زندگی مشترک حفظ کنید باید برای زندگی خود نقطه ای کانونی در نظر بگیرید و هرگز فراموش نکنید که اولویت بخشیدن به رابطه و زندگی مشترکتان بر هر چیزی تقدم دارد.

5.1-استراتژی حل مشکل:

• از هر فرصتی برای نشان دادن توجه خود به همسرتان استفاده کنید،بی بهانه از همسرتان قدردانی کنید،در طول روز چندین بار با هم در تماس باشید،از یکدیگر تعریف کنید.

• رویدادهای مهم زندگی را فراموش نکنید .علی الخصوص تاریخ تولد همسرتان و تاریخ ازدواج تان را.

• به یکدیگر احترام بگذارید. به هم بگوئید " متشکرم " " درکت می کنم " و غیره .این نشان دهنده علاقه شما به شریک زندگیتان می باشد.

6.مشکل ششم در زندگی زوجین : کشمکش

درگیری های گاه به گاه بخشی از زندگی مشترک همه زوجین می باشد.و این امر طبیعی است چون شما و شریک زندگیتان قطعا در همه موارد اتفاق نظر نخواهید داشت.بنابراین باید در زندگی خود گذشت و صبوری به خرج دهید.سعی کنید درک متقابلی از یکدیگر داشته باشید.

6.1-استراتژی حل مشکل:

• شما و شریک زندگیتان می توانید یاد بگیرید در مورد حقوق مدنی تان با یکدیگر صحبت کنید.این رفتاری بسیاری سودمند است و می تواند بخشی از یک استراتژی در رابطه زناشوئی باشد.

• متوجه باشید که شما یک قربانی نیستید.و همه چیز کاملا به خود شما و نحوه واکنش شما بستگی دارد.

• با خودتان صادق باشید.هنگامی که شما در وسط یک کشمکش و بحث زناشوئی درگیر هستید،اگر در حال سرزنش و یا تحقیر شریک زندگیتان هستید باید تغییر استراتژی داده و سعی کنید نظرات سازنده ای در راستای حل مناقشه بدهید.

• رفتار خود را عوض کنید اگر شما در وسط دعوا دائم در حال یادآوری گذشته و خاطرات بد باشید و همسرتان را سرزنش کنید به عصبانیت او دامن میزنید.پس باید مقاومت همسرتان را انتظار داشته باشید.در حالیکه شما با یک تغییر کوچک می توانید تفاوتی بزرگ را سبب شوید.مثلا اگر شما برای دفاع از خود از سر لجاجت شروع به داد و هوار کنید بر آتش او دامن میزنید اما اگر تا زمانیکه صحبت شریکتان تمام نشده فقط کمی ساکت بمانید خواهید دید که براحتی آتش او خاموش می شود.

• عذر خواهی کردن و پذیرش اشتباه هزینه ای ندارد اما تاثیر شگفت انگیز و فوق العاده ای دارد.پس دست از سر لجاجت و غرور بردارید.اگر خودتان هم قبول دارید که اشتباه کردید پس عذرخواهی کنید.فقط یکبار امتحان کنید و تاثیر آن حتما شمارا شگفت زده خواهد کرد.

7.مشکل هفتم در زندگی زوجین : اعتماد

اعتماد بخش مهمی از یک رابطه در زندگی مشترک می باشد.آیا مسئله خاصی از شریک زندگیتان دیده اید که سبب شده است تا اعتمادتان به او را از دست بدهید؟ یا اینکه مسائل حل نشده ای برای شخص شما وجو دارد که مانع از اعتمادتان به دیگران می شود؟

 استراتژی حل مشکل اعتماد:

شما و شریک زندگیتان با به کار بستن راهنمای زیر میتوانید تا حد زیادی اعتماد به یکدیگر را توسعه داده و به بهبود رابط مشترکتان کمک کنید

• ثابت قدم و مقاوم باشید.

• وقت شناس و ( on time ) باشید.

• آنچه را که میگوئید واقعا انجام دهید.

• دروغ نگوئید.حتی یک دروغ کوچک به همسر خود نگوئید.

• منصف باشید.حتی در مشاجره ها

• به احساسات یکدیگر اهمیت دهید.هر چند طبیعی است که در بسیاری از موارد اختلاف نظر داشته باشید اما در هر صورت نباید احساسات شریکتان را نادیده بگیرید.

• وقتی قرار است با او تماس بگیرید حتما اینکار را بکنید.

• پاسخ مناسبی برای دیر آمدنتان به خانه داشته باشید.

• سهم منصفانه ای از حجم کار را بر عهده بگیرید.

• زمانیکه اشتباهی از شریک زندگیتان سر می زند بیش از حد واکنش نشان ندهید.

• هرگز چیزی را نگوئید که نمی توانید آن را پس بگیرید.

• هرگز سر زخم های قدیمی را باز نکنید.( در گذشته کاوش نکنید )

• به حریم شریک زندگیتان احترام بگذارید.

• حسادت نکنید.

• شنونده خوبی باشید.

اگر هر دوی شما با هم از مشکلات مسیر زندگیتان دوری نکنید همیشه ممکن است مشکلاتی درزندگی مشترکتان به وجود آید.البته هر دوی شما میتوانید کارهای مفیدی را برای کاهش مشکلات زندگی مشترکتان انجام دهید.

اول از همه باید واقع بین باشید.

نظر خود را مطرح نمایید

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی  
در حال بارگزاری ...

ورود به خانومانه

پست الکترونیک
رمز عبورم را فراموش کرده‏ ام
کلـــمه عبــور
تصویر امنیتی